Breaking News
Home / آمریکا / ویکتور دیویس هانسون: ترکیه در برابر یونان – به همین دلیل است که این رقابت قرنها اکنون بسیار مهم است

ویکتور دیویس هانسون: ترکیه در برابر یونان – به همین دلیل است که این رقابت قرنها اکنون بسیار مهم است

هواپیماها و کشتی های ترکی و یونانی تقریباً در نبردهای ساختگی بر سر حق مناقشه نفت و گاز در شرق مدیترانه حبس شده اند.

از زمان از دست دادن بیشتر بالکان مسیحی به عثمانی ها در قرن پانزدهم ، یونان و آنچه بعداً به ترکیه مدرن تبدیل خواهد شد ، دشمنان و دشمنان سرسختی هستند که اغلب در حال جنگ هستند.

عضویت متقابل در ناتو و نگرانی های مشترک جنگ سرد با روسیه شوروی تقریباً مانع از جنگ این دو پس از حمله ترکیه به قبرس در سال 1974 نشد.

جیمز کارافانو: در گفتگوهای صلح بین افغانستان و طالبان ، پیامی است که پمپئو باید ارائه دهد

با این حال ، تشدید کنونی عجیب به نظر می رسد. بیشتر ادعاها و اختلافات سرزمینی تقریباً یک قرن پیش حل و فصل شد و دو کشور مبادلات جمعی جمعیتی داشتند.

پس چرا انشعاب هنوز خیلی عمیق است؟

برای دریافت خبرنامه نظرات اینجا را کلیک کنید

ترکیه یک کشور مسلمان است و زمانی امپراتوری عثمانی بود که بر بیشتر جهان اسلام حاکم بود. یونان هنوز هم توسط کشورهای اسلامی محاصره شده است.

بیشتر بخوانید:  ایران علی رغم درخواست جهانی ، از جمله از طرف ترامپ ، کشتی گیر حرفه ای نوید افکار من را اعدام کرد

ترک ها سریع به همه یادآوری می کنند که از اواخر قرن پانزدهم تا اوایل قرن نوزدهم ، بیشتر یونان و جزایر اژه متعلق به امپراتوری عثمانی بودند.

نظر بیشتر

یونانیان متذکر می شوند که استانبول ، قسطنطنیه سابق ، برای مدت 1000 سال پایتخت مسیحیت و مرکز امپراتوری وسیع بیزانس بود ، جایی که زبان یونانی به طور گسترده ای صحبت می شد.

در دوران مدرن ، پس از تلخی بحران 1974 قبرس و سالهای حکومت سوسیالیستی ، یونان علی رغم سنتهای مشترک غربی ، به شدت ضد آمریکایی بوده است.

در مقابل ، ترکیه زمانی به آداب و رسوم سکولار خود که توسط اولین رئیس جمهور مدرن غرب غرب ، مصطفی کمال آتاتورک نهادینه شده بود ، افتخار می کرد. جانشینان وی تا همین اواخر خودکامه های طرفدار آمریکا بودند.

اکنون ، روابط ژئواستراتژیک تلنگر شده است. این دو کشور همچنان عضو ناتو هستند ، اما یونان و نه ترکیه نیز عضو اتحادیه اروپا هستند. قبرس شمالی ترکیه عمدتا یک منطقه سرکش محسوب می شود ، در حالی که قبرس یونان دموکراتیک عضوی از اتحادیه اروپا است.

بیشتر بخوانید:  ترامپ با انتقاد از بایدن پس از رأی دادن به نفع NAFTA "اشتباه" گفت: "او نمی داند چه خبر است"

علاوه بر این ، در زمان رئیس جمهور رجب طیب اردوغان ، ترکیه به کشوری فزاینده اسلامی تبدیل شده است که اغلب با ایالات متحده خصمانه است. او دوست دارد برای پیشبرد برنامه های جدید خود در خاورمیانه از عضویت خود در ناتو استفاده کند.

این ترکیه است و نه یونان که در صحنه جهانی تحریک آمیز عمل می کند. کلیسای جامع مقدس ایاصوفیه ، که توسط امپراتور بیزانس ژوستینیان در قرن 6 ساخته شده است – و یکی از مشهورترین کلیساهای جهان مسیحی است – اخیراً از موزه ای به مسجد بازسازی شده است.

دولت پارانویا ترکیه اکنون پس از کودتای نافرجام سال 2016 دچار اختلافات شده است. یونان یک دموکراسی پایدار اروپا است.

ترکیه غالباً با ماشینهای خاورمیانه با روسیه و حکومت دینی ایران ولادیمیر پوتین درگیر می شود. این مخالف تلاش های فرانسه برای آرام سازی لیبی است.

ترکیه به لطف روابط نظامی جدید خود با روسیه ، سیستم های تسلیحاتی ناتو را به خطر انداخته است.

ترکیه احتمالاً بیش از یونان قدرت را تهدید خواهد کرد تا ادعاهای نفت و گاز خود را مطرح کند. این نشان می دهد که ممکن است به زودی دهها جزیره یونان در سواحل ترکیه – از قبل از دوران باستان یونان – هدف حمله قرار گیرند. بیشتر دیپلمات ها و محققان حقوقی بی طرف می گویند یونان ادعای حقوقی بسیار سالم تری در مورد آبهای مورد اختلاف و غنی از نفت دارد.

امروز ، رقابت باستان ممکن است یک رقابت نامتقارن به نظر برسد.

یونان کشوری کوچک است که کمتر از 11 میلیون نفر جمعیت دارد. ترکیه 82 میلیون نفر جمعیت دارد و هواپیماهای جنگی بسیار بیشتری نسبت به یونان و ارتش بسیار بزرگتری دارد.

با این حال ، طبق بسیاری از گزارش ها ، خلبانان یونانی از بهترین ها در جهان هستند. نیروی دریایی کوچکتر یونان از نیروی دریایی ترکیه م moreثرتر است.

در حالی که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا با اردوغان ارتباط برقرار كرده است ، دولت وی همچنین با انعقاد چندین توافقنامه نظامی و تسلیحاتی ، یكی از حمایت كنندگان یونان در سالهای گذشته بوده است. با وجود تمام صحبت ها در مورد عقب نشینی آمریکا ، ناوگان ششم همچنان قدرتمندترین ناوگان دریای مدیترانه است.

سیاست های گذشته دولت اوباما – متمایل شدن به ترکیه ، دعوت پوتین به سوریه و حمایت از ایران در خاورمیانه – آب های مدیترانه را گل آلود کرد.

بیشتر آمریکایی ها با یونان ضعیف شده همدردی می کنند. بسیاری از آنها روابط نزدیک فرهنگی و قومی با یونان ، اسرائیل ، ارمنستان و کشورهای غیر مسلمان احاطه شده توسط کشورهای اسلامی دارند. در سه مقطع زمانی ، این سه کشور توسط ترکیه مرعوب شده اند.

بیشتر اعضای ناتو ، به ویژه فرانسه ، یونان را نیز ترجیح می دهند. به طور سنتی آلمان طرفدار ترکیه سعی در مراقبه داشت – اما به روشی ناشیانه. دولت نخست وزیر آلمان آنخل مرکل اکنون نسبت به پوتین روسیه ، شریک جدید این کشور در یک معامله بزرگ برای گاز طبیعی ، با دولت ترامپ خصمانه است.

مرکل با وعده پناهندگی دائمی و عفو عمومی در شمال اروپا ، هجوم میلیون ها مهاجر آفریقایی و آسیایی به ترکیه و یونان را برانگیخت. اردوگاه های عظیم پناهجویان باعث افزایش تنش در مرز یونان و ترکیه شدند.

دولت پارانویا ترکیه اکنون پس از کودتای نافرجام سال 2016 دچار اختلافات شده است. یونان یک دموکراسی پایدار اروپا است.

برای برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

تمام رقابت های پیچیده ، تاریخ ، اتحاد ها و وفاداری های همپوشانی را به آنها اضافه کنید و اختلاف نظرها غیر منطقی به نظر می رسد ، پوچ نیست. این احتمال وجود دارد که فقط به یک بن بست ، فاجعه اقتصادی ، تخریب تقریباً کامل جناح جنوبی ناتو و در نهایت واسطه های آمریکایی برای هشدار به ترکیه برای جلوگیری از تجاوزات ختم شود.

اما به ندرت ذهن مانع از شروع جنگ می شد – مواد احساسات قدیمی ، تاریخ تلخ و دیوانگی های قومی و مذهبی.

برای مطالعه بیشتر ویکتور دیویس هانسون اینجا را کلیک کنید

منبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

جمعیت ترامپ شعار می دهند ، “این صندلی را بگیرید!” انتخاب دیوان عالی کشور پیش رو است

اگر جمعیت در تجمع روز شنبه رئیس جمهور ترامپ در کارولینای شمالی نشانه ای باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *