Home / جدید ترین های دنیا / مذاکرات صلح در افغانستان با جنگ اسلحه و بمب های دست ساز همراه بود

مذاکرات صلح در افغانستان با جنگ اسلحه و بمب های دست ساز همراه بود


مذاکرات صلح “درون افغان” بین طالبان و دولت مورد حمایت آمریکا در کابل از اواخر این هفته آغاز شد ، اما ادامه خشونت ها در سراسر افغانستان تهدید می کند که این گردهمایی تاریخی را تحت الشعاع قرار دهد.

نمایندگان دولت افغانستان گفتند که ساعاتی بلافاصله قبل و پس از آغاز مذاکرات صلح به طور رسمی در دوحه ، قطر ، روز شنبه ، طالبان یک سری حملات را علیه نیروهای امنیتی افغانستان آغاز کردند و بیش از ده بمب دست ساز را در مناطق روستایی کاشتند.

بیشتر بخوانید:  بایدن می گوید در مورد چین سخت خواهد گرفت - سوابق او چیز دیگری می گوید. اینجاست که بایدن درمورد چین اشتباه کرد

فواد امان ، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ، در توئیتی در توییتر گفت: “طالبان خشونت و حملات تهاجمی خود را کاهش نداده اند”.

آقای امان به رویترز گفت که دولت امیدوار است با آغاز مذاکرات صلح ، طالبان تعداد حملات را کاهش دهد ، اما در عوض این گروه به افزایش خشونت ادامه داد. مقامات طالبان نیز برخی حملات را تأیید کردند. سخنگوی این گروه در توئیتر گفت که جنگنده های مسلح در نزدیکی شهر قندوز با “کاروان دشمن” درگیر شدند.

بیشتر بخوانید:  ترامپ احتمالاً مهار شب ها در انتخابات را به دست خواهد گرفت ، اما آیا او قادر به حفظ آن خواهد بود؟

طالبان گفت که در آن جنگ حداقل 12 نفر کشته شدند.

در این زمینه ، دو طرف آخر هفته در دوحه دیدار می کنند تا یک توافق سیاسی با هدف پایان دادن به دهه های جنگ در داخل کشور را انجام دهند. وزیر امور خارجه مایک پمپئو برای مذاکرات در دوحه است.

گفتگوی درون افغانی قسمت اصلی معامله برجسته ای است که دولت ترامپ در فوریه گذشته با طالبان منعقد کرد. این توافق نامه خواستار عقب نشینی نیروهای آمریکایی در افغانستان در ازای تعهد طالبان مبنی بر عدم استفاده مجدد از افغانستان به عنوان پناهگاهی امن برای گروه های تروریستی مانند القاعده بود.

بیشتر بخوانید:  کمیته مجلس اولین جلسه لغو قانون وثیقه را برگزار می کند

طالبان همچنین موافقت کردند که حملات به پرسنل آمریکایی را متوقف کنند ، اما در این توافق نامه آتش بس رسمی بین دولت افغانستان و طالبان پیش بینی نشده بود. رسیدن به توافق آتش بس آخر هفته در دوحه در دستور کار قرار دارد.

عبدالله عبدالله ، رئیس شورای عالی آشتی ملی در افغانستان ، روز شنبه خواستار “آتش بس به دلایل بشردوستانه” شد.

بیشتر بخوانید:  پیتر استروک هنوز معتقد بود که ترامپ از طرف روس ها "سازش" است

وی گفت ، به نقل از الجزیره ، “من فکر می کنم اگر ما به یکدیگر تحویل دهیم و صمیمانه برای صلح تلاش کنیم ، بدبختی فعلی در کشور پایان می یابد.”

آقای پمپئو آخر هفته با مقامات طالبان ملاقات کرد و از دو طرف خواست تا به توافق برسند.

کال براون ، سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت: “وزیر پمپئو از طالبان خواست تا از این فرصت برای دستیابی به یک توافق سیاسی و دستیابی به آتش بس جامع و پایدار استفاده کنند.” وی از رهبری و مالکیت افغانستان در تلاش برای پایان دادن به 40 سال جنگ استقبال کرد و اطمینان حاصل کرد که افغانستان تهدیدی برای ایالات متحده یا متحدان آن نیست.

بیشتر بخوانید:  شرود براون ، سناتور دموکرات اوهایو ، حمایت خود از رفع مهلت قانونی را تأیید می کند

ایالات متحده قبلاً به عنوان بخشی از روند صلح هزاران سرباز خود را از افغانستان خارج کرده است. پیش بینی می شود کاخ سفید به زودی کاهش دیگری را از 8،500 به 4،000 تا 5،000 اعلام کند.

مشترک شدن در خبرنامه روزانه مامنبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

روت بدر گینسبورگ برای استراحت در دادگاه عالی

دادگاه ، دوشنبه ، اعلام کرد که روت بدر گینسبورگ ، قاضی دادگاه عالی روزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *