Home / آمریکا / دیوید ورمسر: در حالی که ترامپ در تلاش است تا “جنگ های بی پایان” را متوقف کند ، گفتگوهای صلح پرمخاطره بین افغانستان و طالبان آغاز می شود

دیوید ورمسر: در حالی که ترامپ در تلاش است تا “جنگ های بی پایان” را متوقف کند ، گفتگوهای صلح پرمخاطره بین افغانستان و طالبان آغاز می شود

دقیقاً 19 سال و یک روز پس از حملات 11 سپتامبر ، که توسط تروریست های القاعده در افغانستان انجام شد و منجر به کشته شدن نزدیک به 3000 نفر در ایالات متحده شد ، مایک پمپئو وزیر امور خارجه با نمایندگان طالبان و دولت افغانستان در قطر روز شنبه برای آغاز صلح پیوست. صحبت می کند

حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 که منجر به تبدیل چهار هواپیمای ربوده شده به سلاح های جنگی شد ، منجر به حمله آمریکا به افغانستان شد که دولت طالبان را سرنگون کرد و این یک پناهگاه امن برای اسامه بن لادن و پیروانش از القاعده بود.

مذاکرات صلح ، که از روز شنبه آغاز شد ، هدف آن دستیابی به توافقی برای تقسیم قدرت بین طالبان و دولت منتخب افغانستان ، با حمایت ایالات متحده است ، تا پایان جنگی که از زمان ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان برای پاسخ به 11 سپتامبر آغاز شده است. 11 حمله.

گفتگوهای صلح افغانستان در قطر آغاز می شود. پمپئو می گوید باید جرات امید داشته باشیم

پمپئو گفت: “امروز واقعا یک موقعیت مهم است.” سرانجام افغان ها تصمیم گرفتند که با هم بنشینند و دوره جدیدی را برای کشور شما ترسیم کنند. این لحظه ای است که باید به آن امیدوار باشیم. “

از زمان حمله نیروهای شوروی در سال 1979 ، میلیون ها افغان در این کشور جنگ زده آواره و کشته شدند و سرانجام این کشور عقب نشینی کرد تا دولت طالبان جایگزین آن شود.

بیشتر بخوانید:  مقامات 4 نفر را در ارتباط با آتش سوزی و آتش سوزی در سواحل غربی دستگیر کردند

از زمان حمله آمریکا بیش از 2400 آمریکایی ، 450 انگلیسی و 500 عضو دیگر ارتش ائتلاف در نبردها کشته شده اند.

نظر بیشتر

در فوریه گذشته ، ایالات متحده و طالبان در مورد آزادی زندانیان ، آزادی حدود 5000 اسیر جنگی طالبان و عقب نشینی تدریجی بقیه نیروهای آمریکایی از افغانستان توافق کردند.

ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که تا اوایل ماه نوامبر 8،600 سرباز آمریکایی را در این کشور به حدود 4500 سرباز خود خواهد کشاند.

عباس استانیکزی ، مذاکره کننده طالبان ، پنجم از سمت راست ، و هیئت همراه در جلسه افتتاحیه مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه ، قطر ، 12 سپتامبر 2020 (عکس AP / حسین سید)

بر اساس توافق نامه آغاز مذاکرات ، طالبان متعهد شدند که از ورود هرگونه تروریست خارجی به افغانستان جلوگیری کنند. این هدف اصلی ایالات متحده پس از حملات 11 سپتامبر بود.

این مذاکرات قرار بود طی 14 ماه به توافق برسد ، اما به دلیل اختلاف در موضوع آزادی زندانیان از مارس به بعد موکول شد. وقتی اخیراً آخرین دسته از زندانیان طالبان آزاد شدند ، مسیر آغاز گفتگوها هموار شد.

با این حال ، هنوز توافقی برای آتش بس بین طالبان و نیروهای ائتلاف افغان ، ایالات متحده و سایر کشورها وجود ندارد. این امر منجر به احتمال سقوط گفتگوهای صلح در هر زمان می شود ، با توجه به اینکه حوادث در افغانستان هر لحظه می توانند مداخله کنند. طالبان نسبت به رعایت آتش بس ابراز انزجار می کنند و معتقدند که این امر از نفوذ آنها در مذاکره می کاهد.

در پایان ، طالبان متوجه می شوند که آنها افراط گرایان دیروز هستند ، در حالی که ترکیه و ایران – با حمایت چین – امروز هستند. القاعده در حال پژمردن است و هیچ حامی مالی واقعی ندارد.

تلاش برای سازش بین طرف های درگیر در افغانستان مطابق با سیاست کلی ایالات متحده برای تلاش برای پایان دادن به درگیری طولانی مدت ما در این و سایر درگیری ها در منطقه است.

پس از سالها آنچه رئیس جمهور ترامپ به عنوان “جنگهای بی پایان” توصیف کرده است ، ایالات متحده تحت رهبری او برای مراقبت از خود ابتدا به درون خود روی می آورد ، در حالی که قدرت خود را بیشتر روی بزرگترین تهدیدهای خارجی متمرکز می کند: چین ، روسیه و نخبگان اتحادیه اروپا.

چین تهدیدی نظامی ، اقتصادی و ژئواستراتژیک برای ایالات متحده محسوب می شود و روسیه خارج از فرصت عمل می کند. نخبگان اتحادیه اروپا عمیق ترین تهدید را دارند – نه از نظر نظامی ، بلکه از نظر فکری.

در این زمینه ، ما تلاش می کنیم حضور خود را در افغانستان و منطقه کاهش دهیم.

اگرچه ایالات متحده دوباره متمرکز شده است ، دشمنان تهاجمی – از جمله ایران و ترکیه – از آمریکا و همه متحدان ما سرپیچی خواهند کرد.

اخوان مدار دولت عمران خان به عنوان بخشی از این محور در پاکستان در حال ظهور است. پاکستان و ترکیه هند را تحریک می کنند و در تلاشند تا اقلیت بزرگ مسلمان خود را رادیکالیزه کنند ، درست همانطور که هند با افزایش شدید تنش با چین روبرو است. علاوه بر این ، چین همانطور که توافق نامه استراتژیک اخیر بین ایران و چین نشان می دهد ، با این اتحاد همکاری می کند.

از طرف دیگر ، گروهی از متحدان هستند که با تشویق ما متحد می شوند. از یونان تا هند ، یک گروه قدرتمند از کشورها در حال ظهور است که با هماهنگی استراتژیک تلاش می کنند موقعیت ایالات متحده را تقویت کنند حتی هنگام خروج ما.

توافق های اخیر با همکاری دولت ترامپ برای عادی سازی روابط بین اسرائیل ، امارات متحده عربی و بحرین منعکس کننده یک تغییر استراتژیک برای اتصال متحدان ما به هم به عنوان یک ضریب نیرو است که محدودیت کمتری دارد اما بار بیشتری را به دوش می کشد.

این توافق نامه های مهم ، یک بلوک استراتژیک بسیار بزرگتر ایجاد می کند که نیروهای مختلف اسلام گرای سنی را با دیگر قدرت های منطقه دور هم جمع می کند. در این زمینه ، دولت ترامپ از متحدان ایالات متحده می خواهد که تقسیم بار را بر عهده خودشان بگیرند. اما در مقابل ، ما در مقابله با دشمنان منطقه ای مشترک ما با شدت بیشتری از آنها در سطح بین المللی و دیپلماتیک حمایت می کنیم.

علاوه بر این ، هند علاقه شدیدی به حمایت از دولت افغانستان به عنوان وزنی متقابل برای پاکستان و برنامه اسلام گرایانه فزاینده رادیکال آن دارد.

درست است که طالبان عقب نشینی ایالات متحده را فرصتی برای گسترش قدرت خود در افغانستان می دانند و به همین دلیل از ورود دولت افغانستان به گفتگوهای صلح کاسته شده است. اما طالبان نیز آینده تلخی دارند. طالبان که نمی توانند از لحاظ عقیدتی سخت و میانه رو باشند ، نمی توانند از ظلم توتالیتر خود فراتر روند. آنها می دانند که بقای آنها زیر سوال است.

در نهایت ، طالبان می فهمند که آنها از رادیکال های دیروز هستند ، در حالی که ترکیه و ایران – با حمایت چین – امروز هستند. القاعده در حال پژمردن است و هیچ حامی مالی واقعی ندارد.

ترکیه به عنوان یک قدرت رادیکال سنی درحال ظهور ، روابط استراتژیک خود را با دولت پاکستان به رهبری اخوان المسلمین بسیار تعمیق کرده است. ترکیه حامی ارجح القاعده یا پاکستان نیست ، بنابراین ممکن است آنها برای نمایندگی از اردوگاه تندرو سنی ها در رقابت باشند.

برای عضویت در مجله ما اینجا را کلیک کنید

ایران در گذشته بخشی از القاعده را پشتیبانی می کرد ، اما رژیم ایران به دلیل اقدامات و تحریم های آمریکا به هدر رفته و مبتلا شده است ، بنابراین توانایی تأثیرگذاری در سایر کشورها به غیر از سه کشور مورد توجه خود را ندارد: عراق ، سوریه و لبنان. .

در همین حال ، عربستان سعودی قبلاً از طریق پاکستان برای حمایت از طالبان کار می کرد اما اکنون با پاکستان اختلاف یافته است.

طالبان می ترسند که دولت افغانستان بار دیگر به عنوان سرمایه تعیین کننده سرخپوستان علیه پاکستان ظهور کند. بنابراین طالبان روی میز مذاکره حاضر شدند زیرا می بینند که بزرگترین درگیری ها در جهان سنی که از آنها تغذیه می کنند ، به راه خود ادامه نمی دهد ، حتی اگر موقعیت آنها در افغانستان در زمین در نیمه دهه گذشته کمی بهبود یافته باشد.

برای برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

نیروهای بزرگتر از طالبان اکنون درگیری ها را در افغانستان ، هند ، پاکستان و به طور کلی در سراسر جهان سنی تعریف می کنند. اگرچه طالبان اکنون وضعیت خوبی دارند ، اما آنها می دانند که از اینجا بهتر نخواهد شد.

سرنوشت افغانستان از زمان اسکندر کبیر نزدیک به 2500 سال پیش از طریق درگیری نیروهای ژئوپلیتیک مشخص شد. موفقیت در مذاکرات صلح درون افغانستان که از روز شنبه آغاز شد ، در نهایت به چگونگی تناسب درگیری در کشور جنگ زده آنها در این روندهای بزرگتر بستگی دارد.

منبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

جمعیت ترامپ شعار می دهند ، “این صندلی را بگیرید!” انتخاب دیوان عالی کشور پیش رو است

اگر جمعیت در تجمع روز شنبه رئیس جمهور ترامپ در کارولینای شمالی نشانه ای باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *