Home / جدید ترین های دنیا / دونالد ترامپ عقب نشینی نیروهای عراقی و افغان به وعده ها عمل می کند و انتقادها را برانگیخته است

دونالد ترامپ عقب نشینی نیروهای عراقی و افغان به وعده ها عمل می کند و انتقادها را برانگیخته است


پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه وعده اصلی مبارزات انتخاباتی را برای کاهش عمده نیروهای آمریکایی در عراق و کاهش بیشتر در افغانستان به زودی لغو کرد ، اما بدبینان می گویند این اقدامات بیش از هرج و مرج و خشونت منعکس کننده الزامات سیاسی ایالات متحده است.

این اطلاعیه ها کمتر از دو ماه قبل از روز انتخابات است و دارایی های سیاسی ارزشمندی را به آقای ترامپ ارائه می دهد. فرمانده کل قوا نه تنها قادر است ادعا کند که وعده خود را برای پایان دادن به “جنگهای بی پایان” تحقق می بخشد ، بلکه همچنین قادر است رأی دهندگان نامزد انتخابات ریاست جمهوری دموکرات جوزف آر را یادآوری کند. ناتوانی دولت در مهار ظهور دولت اسلامی یا تأمین توافق صلح دور از ذهن در افغانستان.

این ادعا که ایالات متحده سطح نیروهای خود را در عراق از 5200 به 3000 نفر کاهش می دهد در همان روزی بود که آقای ترامپ به عنوان تنها رئیس جمهور در 39 سال گذشته به عنوان تنها رئیس جمهور نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد که هنوز جنگی را شروع نکرده و وارد جنگ نشده است. درگیری های مسلحانه.

كایلی مك نانی ، دبیر مطبوعاتی كاخ سفید گفت: “به جنگهای بی پایان پایان دهید – ما این را زیاد می شنویم.” “اغلب اوقات ما واقعاً چنین اتفاقی را نمی بینیم.”

اما این مرحله در میان عدم اطمینان عمیق سیاسی و نظامی در هر دو سالن نمایش صورت می گیرد. دولت جدید عراق ضمن جلوگیری از تجدید حیات دولت اسلامی ، در تلاش است تا شبه نظامیان شیعه قدرتمند متحد ایران را کنترل کند. دولت کابل که از طرف آمریكا حمایت می شود ، حتی مذاكرات رسمی صلح با طالبان را نیز آغاز نكرده است و با گروه های كنترل نشده القاعده و داعش كه هنوز در خاک آن فعالیت می كنند ، مقابله می كند.

دستیاران گفتند که رئیس جمهور در روزهای آینده با کاهش نیروها در افغانستان پیش خواهد رفت. ایالات متحده در حال حاضر حدود 8500 سرباز در افغانستان دارد ، در حالیکه در ابتدای سال حدود 13000 نفر کاهش داشت. رئیس جمهور این هفته گفت که این تعداد به 4000 تا 5000 کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:  جو بایدن در این هفته 65 میلیون دلار تبلیغات با تمرکز بر مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد

در عراق ، رهبران پنتاگون می گویند که این عقب نشینی از دو عامل ناشی می شود: جنگ تهاجمی دولت علیه خلافت واقعی دولت اسلامی در روزهای نخست ریاست جمهوری ترامپ ، و تلاش های شدید برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی عراق. مقامات نظامی می گویند این تلاش ها باعث کاهش نیاز به سربازان آمریکایی در زمین می شود.

ژنرال کنت “فرانک” مک کنزی ، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده ، روز چهارشنبه ، طی سخنرانی در عراق گفت: “این تصمیم به دلیل اعتماد به نفس ما در افزایش توانایی نیروهای امنیتی عراق برای کار مستقل است.”

وی افزود: “تصمیم آمریكا گواه روشنی بر تعهد مستمر ما به هدف نهایی است كه یك نیروی امنیتی عراق قادر به جلوگیری از تجدید حیات داعش و حكایت از حاكمیت عراق بدون كمك خارجی است. سفر دشوار بود و فداکاری بسیار زیاد بود ، اما پیشرفت بسیار خوبی بود.”

منطق آمریکایی ها در افغانستان نیز همین است ، اگرچه تفاوت های اساسی وجود دارد. دولت در اوایل سال جاری میلادی با پیشنهاد کاهش نیروها در ازای تعهد گروه افراطی – که مسئولیت برنامه ریزی و اجرای حمله 11 سپتامبر در سال 2001 توسط اسامه بن لادن بود – برای متوقف کردن حملات به آمریکا و تلاش برای اطمینان از اینکه دیگر گروه های جهادی در خارج از کشور نیستند ، با طالبان توافق کرد. قادر به فعالیت در کشور است.

این توافق نامه همچنین چارچوبی را برای گفتگوهای مستقیم بین طالبان و دولت مورد حمایت ایالات متحده در کابل مشخص کرده است که انتظار می رود به زودی آغاز شود. مقامات آمریكایی اظهار داشتند امید این است كه دو طرف بتوانند در مورد آتش بس دائمی مذاكره كنند كه نیاز نیروهای آمریكایی به افغانستان را كاهش داده و در نهایت ثبات را برای كشور به ارمغان بیاورد.

بعداً روز چهارشنبه ، ژنرال مک کینزی به خبرنگاران گفت که “ما در 4500 در شیب هستیم.” [troops] در بازه زمانی نوامبر. “

بیشتر بخوانید:  جاش هاولی سناتور جمهوری خواه از مارک زاکربرگ می خواهد که در سیاست های جدید انتخاباتی فیس بوک تجدید نظر کند

وی گفت که کاهش نیرو هنوز “قادر به انجام وظایف اساسی است که می خواهیم انجام دهیم”.

در حالی که وی گفت ارتش آمریکا نمی خواهد “یک قدرت اشغالگر” در افغانستان باشد ، ژنرال افزود: ما دارای منافع استراتژیک و منافع حیاتی هستیم که ما را مجبور می کند اطمینان حاصل کنیم که این نهادها مانند القاعده و داعش نمی توانند در آنجا مهمان حمله به آمریکا داشته باشند.

اما برخی از متخصصان می گویند ابرهای ضخیم در هر دو کشور معلق است ، دولتهایی که بدون کمک چشمگیر ایالات متحده و خارجی خود را در این زمینه ثابت نکرده اند. در حالی که آقای ترامپ ممکن است در ستون سیاسی ماه نوامبر یک پیروزی کسب کند ، منتقدان وی را متهم می کنند که مرتکب یک اشتباه طولانی مدت می شود که می تواند تروریسم را در سراسر خاورمیانه احیا کند و نیروهای آمریکایی را مجبور به بازگشت به منطقه کند.

برخی از همکاران محافظه کار آقای ترامپ در زمینه امنیت ملی به ویژه تند هستند.

مایکل روبین ، یکی از مقامات سابق وزارت دفاع و هم اکنون محقق مقیم موسسه Enterprise American گفت: “دکترین امنیت ملی ترامپ کاملاً مبتنی بر آرزوها است.” “او از نظر استروئیدها مانند جیمی کارتر شده است. او می خواهد سیگار را ترک کند و دستیاران ارشد او متوجه می شوند که شغل آنها به معنای تحقق آن است.”

آقای روبین گفت: “توافق صلح طالبان محکوم به عدم صداقت طالبان بود. ترامپ می خواست عقب نشینی کند ، مایل بود به دشمنان قسم خورده هر آنچه که لازم بود بدهد و برای دستیابی و حفظ توافق از هرگونه تخلف چشم پوشی کند. نتیجه این کار بازگشت طالبان و القاعده بود.”

تحلیلگر AEI گفت ، از نظر استراتژیک ، خروج در عراق “بهتر نیست”.

آقای روبین گفت: “نیروهای آمریکایی در جنگ مستقیم نیستند ، اما حضور آنها برای جلوگیری از تجدید حیات دولت اسلامی و آسیب رساندن به شبه نظامیان مورد حمایت ایران ضروری است.” “گاهی اوقات ، یک سرمایه گذاری اندک اکنون هزینه بسیار بیشتری را در آینده ناکام می گذارد.”

بیشتر بخوانید:  کارولینای شمالی: جلسه حقوقی ترامپ علیرغم شیوع همه گیر

در حالی که دولت اسلامی پوسته ای از “خلافت” است که سرزمین خود را همانگونه که بود در اختیار داشت ، رهبران نظامی نگرانند که موج دوم جنگجویان این گروه افراطی ظهور کند ، مگر اینکه ایالات متحده و متحدانش تلاش گسترده ای برای از بین بردن رادیکال سوریه و جاهای دیگر انجام دهند.

با این وجود ، برخی از جمهوری خواهان برجسته استدلال می کنند که برنامه دولت در عراق می تواند کارساز باشد.

“به دلیل شرایط موجود در زمین پشتیبانی می کنم [Mr. Trump’s] سناتور لیندزی گراهام ، عضو جمهوریخواه کارولینای جنوبی که غالباً در اقدامات سیاست خارجی با آقای ترامپ مخالفت کرده است ، در توئیتی در توئیتر گفت: تصمیم برای خروج 3000 نظامی آمریکایی از عراق.

وی گفت: “نیروهای باقیمانده آمریكا به همراه نیروهای امنیتی عراق و سایر كشورهای شریك باید برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش و ایجاد ثبات مداوم در عراق كافی باشند – هر دو در خدمت منافع امنیت ملی ما هستند.”

توسط اعداد

اما نوسانات در سیاست های خاورمیانه عزم آقای ترامپ را برای کاهش اندازه و هزینه های نیروهای آمریکایی در خارج از کشور برانگیخت.

منتقدان خاطرنشان می كنند كه پنتاگون تحت نظر آقای ترامپ در حال حاضر بیش از آنكه از سال 2017 به این كشور آورده شود ، نیروهای خود را به منطقه اعزام كرده است. در حالی كه آقای ترامپ تعداد نیروها را در عراق ، افغانستان و سوریه كاهش داده است ، دولت هزاران نیرو را به عنوان هشدار به ایران و برای محافظت از ایران به پایگاه های خاورمیانه فرستاده است. متفقین مانند عربستان سعودی هستند.

ایالات متحده و ایران در اوایل سال جاری در آستانه یک جنگ همه جانبه قرار داشتند پس از حمله هوایی ایالات متحده به قتل سلیمانی ، یک ژنرال برجسته ایرانی ، و تهران با شلیک موشک به پایگاه آمریکا در عراق پاسخ داد. پنتاگون از اعزام دقیق نیروهای رسمی به نقاط داغ در سراسر جهان امتناع می ورزد ، اما به نظر می رسد که تعداد نیروهای جدیدی که طی دو سال گذشته برای مقابله با ایران اعزام یا اعزام شده اند ، از تعداد نیروهای بازگردانده شده توسط آقای ترامپ بیشتر است.

بیشتر بخوانید:  شعار مبارزات انتخاباتی "سازش برای بایدن" در حالی که دموکرات ها از چپ گرایان بی تفاوت رای می گیرند بسیار زیاد شده است

وقتی ترامپ ادعا می کند که نیروهایش را از عراق به خانه آورده است ، در مورد تعداد نیروهای مستقر در خاورمیانه س askال کنید ، می گوید برت مک گورک ، که از سال 2015 تا 2018 به عنوان نماینده وزارت امور خارجه در جنگ با داعش خدمت می کرد و اکنون منتقد جدی است رئیس جمهور ، وی در توییتی در توییتر گفت.

بن رودز ، دستیار سابق امنیت ملی رئیس جمهور پیشین اوباما ، این اقدام را “بازی سال انتخابات” توصیف کرد. آقای رودز اکنون رئیس اکشن امنیت ملی است ، یک گروه حامی که مأموریت خود را “بازگرداندن رهبری آمریكا” و برگرداندن آنچه خسارت ناشی از سیاست های آقای ترامپ عنوان كرده است.

این گروه شامل گروهی از چهره های برجسته سیاست خارجی است كه به مشاغل بایدن مشاوره می دهند.

آقای رودوز در توئیتر گفت: “ترامپ 20 هزار سرباز آمریکایی دیگر را به خاورمیانه فرستاده ، از پشتیبانی آمریكا برای جنگ در یمن بیشتر شده ، با طالبان معامله ای ناچیز انجام داده و ما را در آستانه جنگ با ایران قرار داده است.” عاشق نمایش های پیش از انتخابات نشوید. »

این اظهارات نشان می دهد که مبارزات انتخاباتی بایدن به ایده بازگرداندن آقای ترامپ به خانه به عنوان اغراق در بهترین حالت یا دروغ پتو در بدترین حالت حمله خواهد کرد.

اما رئیس جمهور ، که در این ماه با اختلاف نظرهای تازه ای در ارتباط با افسران نظامی و اظهارنظرهای خصوصی که باعث تحقیر نیروها می شود ، روبرو شد ، به صراحت گفت که از کاهش رای دهندگان خود در دوره مبارزات انتخاباتی استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهور سه شنبه شب در وینستون-سالم ، کارولینای شمالی به هواداران خود گفت: “ما آمریکا را از جنگ های جدید دور نگه داشته ایم و نیروهای خود را به خانه می آوریم.” “ما آنها را از همه این مکانهای دور به خانه می آوریم. ما صدها میلیارد دلار هزینه کرده ایم و چه چیزی از آنها می گیریم؟”
برخی از گروه های لیبرال کم رنگانه از عقب نشینی های آقای ترامپ و انتقادات وی مبنی بر اینکه وی جلوتر نرفت ستایش کرده اند.

بیشتر بخوانید:  بهترین انتخاب بایدن برای بیش از 65 سال: نظرسنجی

اولویت های دفاعی ، یک گروه دفاعی واشنگتن که مدت هاست خواستار کاهش مأموریت های نظامی ایالات متحده است ، با اکراه اعلامیه های کاخ سفید را “اخبار دیر ، ناکافی ، اما خوب” خواند.

بنیامین فریدمن مدیر سیاست های اولویت های دفاع گفت كه ارتش آمریكا تا حد زیادی به اهداف امنیتی خود در عراق رسیده است و مأموریت مبارزه با تروریسم آمریكا در افغانستان نیازی به استقرار نیروهای جنگی سنگین در آنجا ندارد. وی گفت: اقدامات آقای ترامپ بیانگر بی تابی مردم آمریكا نسبت به جنگهای آمریكا است كه سالها و حتی دهه ها به طول انجامیده است.

فریدمن گفت: “حتی اگر این فشار برای پایان دادن به جنگهای بیش از حد جاه طلبانه و غیرضروری تلاشی برای کسب آرا در ماه نوامبر باشد ، ما باید قدردان باشیم که در یک دموکراسی زندگی می کنیم که هنوز به اندازه کافی کار می کند تا بر اساس منافع و خواسته های مردم آمریکا عمل کند.”

هنوز هم عراق و افغانستان مکان های خطرناکی هستند. و عراق شاهد اعتراضات خشن مردم بوده است ، در حالی که موشکها به طور منظم بر روی “منطقه سبز” قرار می گیرند که شامل دولت فدرال و رهبران آمریکایی است.

ساعاتی قبل از تأیید عقب نشینی افغان توسط پنتاگون ، انفجار بمب کنار جاده ای در کابل ، پایتخت ، منجر به کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن 31 نفر از جمله معاون اول رئیس جمهور این کشور شد. مقامات طالبان به سرعت مسئولیت این حمله را رد کردند.

این مقاله تا حدی بر اساس گزارشات خدمات سیم است.

مشترک شدن در خبرنامه روزانه مامنبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

کالیفرنیا برای جلوگیری از “اسلحه های اشباح” از تنظیم کننده ایالات متحده شکایت کرد

ساکرامنتو ، کالیفرنیا (آسوشیتدپرس) – با حمایت والدین دو کودک مقتول ، دادستان کل کالیفرنیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *