Home / آمریکا / جو بایدن جرأت نداشت که بگوید ما باید اسامه بن لادن را از بین ببریم

جو بایدن جرأت نداشت که بگوید ما باید اسامه بن لادن را از بین ببریم

جو بایدن می خواهد طبق سوابق باراک اوباما کاندید شود. خود اوباما ، ماه گذشته در كنوانسيون دموكرات ها صحبت كرد و در ضمن اطمينان از شنيدن شنوندگان از ارزش بايدن به عنوان يك بال ، از سوابق خود بايدن پنهان شد: “به مدت هشت سال ، جو هر زمان كه تصميم بزرگي گرفتم آخرين شخص در اتاق بود.”

بهترین لحظه ریاست جمهوری اوباما حمله به پاکستان در ماه مه 2011 بود که اسامه بن لادن را کشت. این فقط به این دلیل اتفاق افتاد که اوباما جو بایدن را نادیده گرفت وقتی گفت ، “آقای رئیس جمهور ، پیشنهاد من این است که نرو.” بایدن کاملاً آگاه است که بزرگترین تصمیم اشتباه را برای ریاست جمهوری اوباما گرفته است ، به همین دلیل سالها بعد داستان خود را تغییر داد و ادعا کرد که واقعاً از حمله حمایت می کند. یادآوری این تاریخ مهم است زیرا بایدن در تلاش است تا مقام معظم رهبری بعدی شود.

بایدن بیش از دلایل خود برای پذیرش سوابق اوباما چهار دلیل اصلی دارد. نخست ، اوباما در دو انتخابات عمومی پیروز شد و همچنان محبوب دموکرات ها است. دوم ، باقیمانده شغل بایدن به عنوان یک قانونگذار ، بنابراین سالهای وی به عنوان معاون رئیس جمهور برای ارزیابی نحوه اداره یک شغل اجرایی مهم است. سوم ، بسیاری از مواضع قانونی بایدن در حال حاضر به اندازه کافی مورد توجه فعالان دموکرات نیستند که بایدن مجبور به کنار گذاشتن آنها شد. و چهارم ، وظایفی که بایدن به عنوان معاون رئیس جمهور انجام داده است ، از نظارت بر پروژه های محرک “آماده” برای درگیری با اوکراین ، باتلاقی برای ناکارآمدی ، علاقه مندی و بی علاقگی است که بایدن ترجیح می دهد از آن جلوگیری کند. پس چرا با بهترین کارهایی که اوباما انجام داد اجرا نمی شود؟

بیشتر بخوانید:  چگونه خود را از سایت های جستجوی افراد حذف کنیم

قتل اسامه بن لادن که نزدیک به یک دهه پس از 11 سپتامبر 2001 از عدالت و انتقام آمریکایی طفره رفت ، یک مسئله بزرگ بود و یک عامل بزرگ در انتخاب مجدد اوباما یک سال و نیم بعد بود. مورد استقبال جمهوری خواهان و همچنین دموکرات های سراسر کشور قرار گرفته است. وی باعث شد اوباما در مقایسه با سالها تحقیق بی نتیجه جورج دبلیو بوش قدرتمند و موفق ظاهر شود و به حواس پرتی در بسیاری از زمینه های سیاست خارجی که اوباما در مقابل آدمهای بد ضعیف و ترسو بود ، کمک کرد. خود بایدن به دلیل تبدیل شدن به یک شعار فصیح مبارزات انتخاباتی که در قلب آمریکا طنین انداز شد ، مشهور شد: “اسامه بن لادن مرد ، جنرال موتورز زنده است!”

دموکرات ها در آن زمان به عنوان یک “تماس جسورانه” چنان به کشته شدن بن لادن اعتماد کردند که اوباما ، نام دامنه GutsyCall.com را برای آمریکا ثبت کرد. جان برنان آن را “تماس جسورانه” خواند. دنیس مک دوناو آن را “تماس جسورانه” خواند. رابرت گیتس آن را “فراخوانی بسیار جسورانه” توصیف کرد. جان کری ، لئون پانتا و دایان فاینشتاین متن فیلمنامه را با “تصمیم جسورانه” خواندند. چند هفته بعد از عمل ، خود بایدن به انجمن اهدای دموکراتیک گفت: “مردم آمریکا اکنون … تصویری کاملاً واضح از قدرت و قاطعیت این رئیس جمهور دارند. و این آخرین قطعه ای است که برای این مرد بزرگ ساخته شده است. مردم آمریکا آنها را گیج نخواهند کرد. دیگر بین مراقبه و نامردی. “

بیشتر بخوانید:  ترامپ به وودوارد گفت که کیم جونگ اون اوباما را "یک سوراخ" می داند

طبق گزارش ها ، تقریبا نیمی از مفسران جمهوری خواه CNN از بایدن حمایت می کنند

به نظر می رسد اوباما ماه ها است که نسبت به این تصمیم عذاب آور است. ریچارد مینتر ، بر اساس منابع ناشناس ، گزارش داد كه اوباما به توصیه والری جارت ، سه بار از ژانویه تا مارس 2011 حمله را لغو كرد. (در آن زمان ، جاش ارنست ، سخنگوی اوباما ، این را “جعل” توصیف کرد.) بعداً خود بایدن ادعا کرد که از مخفیگاه بن لادن در ابوت آباد پاکستان از آگوست 2010 اطلاع داشته است و در ژانویه یا فوریه کابینه در جریان بود. رابرت گیتس نسبت به حمله هشدار داد و به اوباما یادآوری كرد كه گیتس در اتاق عملیات ناموفق گروگان گیری 1980 ایرانی است كه به غرق شدن جیمی كارتر كمك كرد.

توصیه های بایدن در مورد حمله بن لادن سالهاست که به طور گسترده گزارش شده و توسط بسیاری از مشاوران ارشد اوباما رسماً تأیید شده است. پانتا ، گیتس ، هیلاری کلینتون و بن رودز این موضوع را در دفتر خاطرات خود توصیف کرده اند. خود بایدن در یک مرحله در مرحله “تماس جسورانه” ، زمانی که تأکید بر قاطعیت اوباما از نظر سیاسی مفید بود ، این مسئله را اعتراف کرد.

بیشتر بخوانید:  مادر یک کاربر TikTok در وسط ویدئو از سقف سقوط می کند و به یک احساس اینترنتی تبدیل می شود

ABC News ، ژانویه 2012:

جو بایدن معاون رئیس جمهور این آخر هفته اعتراف کرد که به رئیس جمهور اوباما توصیه کرده است مأموریتی را که بهار گذشته اسامه بن لادن کشته بود ، آغاز نکند. بایدن در طی اظهارات خود در عقب نشینی کنگره دموکرات در آخر هفته ، روشن کرد که وقتی زمان تصمیم گیری نهایی رسید ، او در مورد اینکه آیا عامل اصلی حوادث 11 سپتامبر در محوطه مشکوک در پاکستان بود ، شک داشت. بایدن گفت که وقتی رئیس جمهور از مشاوران ارشد خود نظر نهایی در مورد این مأموریت را خواست ، همه آنها مردد بودند ، به جز مدیر سابق CIA و وزیر دفاع فعلی لئون پانتا. “همه در آن اتاق بجز لئون پانتا شرط خود را می پوشند.” لئون گفت برو. بقیه گفتند 49 ، 51 ، “جزئیات ناخواسته از روند تصمیم گیری را گفت. او به من آمد. او گفت ، “جو ، نظرت چیست؟” و من گفتم ، “شما می دانید ، من نمی دانستم كه اقتصاددانان زیادی دور میز داریم.” من گفتم ، ما به مرد جواب مستقیم را مدیون هستیم. آقای رئیس جمهور ، پیشنهاد من این است ، نروید. ما باید دو کار دیگر انجام دهیم تا ببینیم وجود دارد یا نه.

کاخ سفید در آن زمان گزارش بایدن را تأیید کرد. سخنگوی کاخ سفید جی کارنی گفت که بایدن “با دقت صحبت می کند”. وی افزود: نکته گسترده تر ، همانطور که رئیس جمهور در اینجا روشن کرد ، این است که این مسئله مطمئنی نبود ، اما رئیس جمهور آنقدر به نیروهای ویژه ما و توانایی آنها در انجام این مأموریت اعتماد داشت ، تا حدی که خواستار رفتن به جلو شد.

بیشتر بخوانید:  لینوود در مورد تیراندازی به قانونگذاران شهرستان لس آنجلس از سایت رسانه های اجتماعی مدیر شهر فاصله می گیرد

در مناظره ای در اکتبر 2012 با میت رامنی ، با بازگو کردن تردیدهایی که جان مک کین و رامنی سالها قبل در مورد رفتن به پاکستان مطرح کرده بودند ، اوباما به ملت گفت: “حتی برخی از اعضای حزب من ، از جمله معاون فعلی رئیس جمهور ، مورد انتقاد همان شما قرار گرفتند.”

کارل روو: چرا بایدن ترامپ را به عنوان گزینه مبارزات انتخاباتی در ماه نوامبر شکست داد

هنگامی که بایدن در سال 2015 تصدی کاندیداتوری برای ریاست جمهوری را تصور کرد ، وی شروع به تجدید نظر در مورد خاطرات خود کرد – و همچنین به چالش کشیدن حسابهایی که هیلاری کلینتون به نفع حمله به آنها توصیه کرده بود.

در 20 اکتبر 2015 ، ادوارد آیزاک دافری از Politico در مقاله ای با عنوان “بایدن می گوید که او همه وقت از حمله بن لادن حمایت کرد” ، گفت:

بایدن گفت که او به خاطر می آورد که تمام مدت طرفدار حمله بوده است ، اما نگران این است که اگر اوباما سرانجام علیه آن تصمیم بگیرد ، این حرف را جلوی سایر افراد حاضر در اتاق بیان کند تا از ایجاد دردسر برای رئیس جمهور در مورد چنین تصمیم مهمی جلوگیری کند. بایدن گفت: “این یک اشتباه بود. تصور کنید اگر در مقابل همه بگویید ،” نرو “یا” برو “، و تصمیم او تصمیم دیگری بود.” “این رابطه را تضعیف می کند. من نمی گویم – در مورد یک مسئله سخت ، هرگز آنچه را که بالاخره فکر می کنم نمی گویم تا وقتی که بیضی شکل پیدا کنم.” [Office] بایدن با او گفت. “بایدن گفت وقتی او و اوباما بعد از آن جلسه به طور خصوصی صحبت كردند ، او پرونده را فشار داد تا مهر و موم نیروی دریایی را بفرستد. بایدن گفت:” وقتی از اتاق خارج شدیم و به طبقه بالا رفتیم ، من به او نظرم را گفتم: مال خود باشید. “

بیشتر بخوانید:  نوزادان متولد 11 سپتامبر برای اولین بار در ماه نوامبر رأی می دهند

ارنست از اظهار نظر در مورد داستان جدید بایدن خودداری کرد. روز بعد ، 21 اکتبر ، بایدن اعلام کرد که در سال 2016 برای ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد.

دونالد ترامپ و مایک پنس بایدن را در سخنرانی های خود در این کنفرانس به دلیل موضع گیری وی در مورد حمله بن لادن مورد حمله قرار دادند ، که بایدن دیگر علاقه ای به صحبت درباره آن ندارد و هیچ یک از رقبای وی برای نامزدی حزب دموکرات نباید به آن اشاره کنند. این یک نقطه قوت برای ترامپ است ، زیرا دو موفقیت بزرگ ریاست جمهوری وی در برکناری رهبر داعش ابوبکر البغدادی و ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی به دست آمد. وقت آن فرا رسید که “درخواست جسورانه” انتقام حملات 11 سپتامبر را گرفت ، جو بایدن گفت: “نرو.”

منبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

جمعیت ترامپ شعار می دهند ، “این صندلی را بگیرید!” انتخاب دیوان عالی کشور پیش رو است

اگر جمعیت در تجمع روز شنبه رئیس جمهور ترامپ در کارولینای شمالی نشانه ای باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *