Breaking News
Home / جدید ترین های دنیا / بایدن می گوید در مورد چین سخت خواهد گرفت – سوابق او چیز دیگری می گوید. اینجاست که بایدن درمورد چین اشتباه کرد

بایدن می گوید در مورد چین سخت خواهد گرفت – سوابق او چیز دیگری می گوید. اینجاست که بایدن درمورد چین اشتباه کرد

جو بایدن ، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ، گاهی اظهار داشت که پس از دهه ها توافق سیاسی درهم شکست ، رویکرد جدیدی به چین لازم است. اما نگاهی به سوابق بایدن نشان می دهد که چگونه معاون سابق رئیس جمهور یکی از شخصیتهای اصلی نقش دستگاه سیاسی در تسهیل ظهور چین بود.

وب سایت مبارزات انتخاباتی وی می گوید که بایدن به عنوان رئیس جمهور با چین سخت رفتار خواهد کرد ، اما بایدن در طول چهار دهه خدمت عمومی ، مستقیماً در صعود چین سهیم بوده و از اظهارات و مواضع قبلی خود در زمان مبارزات انتخاباتی دفاع کرده است.

تغییر احتمالی بایدن احتمالاً در واکنش به رویکرد شدیدتر رئیس جمهور دونالد ترامپ و نگرش های متشنج نسبت به چین در میان افزایش تنش ها و شیوع ویروس کرونا بود.

ترامپ چندین دهه اجماع سیاست خارجی در مورد چین را شکسته است. دولت تعرفه هایی را بر اکثر واردات چینی وضع کرده ، مقامات ارشد چینی را تحریم کرده و برای جلوگیری از نفوذ شرکت های فناوری چینی مانند هواوی اقدام کرده است.

نخست وزیر چین لی كقیانگ با رئیس جمهور دونالد ترامپ در سالن بزرگ مردم در پكن ملاقات كرد (توماس پیتر / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

وال استریت ژورنال گزارش داد که برخی از مشاوران بایدن گفته اند که آنها در ارزیابی دولت ترامپ از چین به عنوان یک تهدید استراتژیک مشترک هستند. کورت کمبل ، مقام سابق وزارت امور خارجه و مشاور مبارزات بایدن ، گفت: “من فکر می کنم در حزب دموکرات به رسمیت شناخته شده است که ترامپ در تشخیص اقدامات غارتگرانه چین نسبتاً دقیق عمل کرده است.”

بیشتر بخوانید:  ترامپ از عقب نشینی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان خبر داد

نیو یورک تایمز گزارش داد ، بایدن گفت که “از دیرباز در اولین سفر خود به این کشور به عنوان عضو جدید سنا ،” علاقه طولانی به ماهیت متحول حزب کمونیست چین داشته است “. وی از زمان روی کار آمدن دولت کمونیست در سال 1949 در اولین هیئت کنگره آمریکا به این کشور بود.

بایدن در سال 2000 در یک سخنرانی در سنا اظهار داشت که ادغام جهانی اقتصاد چین “بر ساختار سیستم های اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی داخلی آن تأثیر خواهد گذاشت.” او در این مورد اتفاق نظر دو طرفه داشت که تجارت با چین ، به قول بایدن ، “توسعه چین را به عنوان یک عضو مولد و مسئول جامعه جهانی تشویق می کند.”

جوزف بایدن ، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ، در 10 آگوست 2001 از دیوار چین در بدالینگ ، شمال پکن بازدید کرد. بایدن و هیئت همراه خود پس از دو روز با رهبران چین برای دیدار با اهالی روستا و دیدار از دیوار بزرگ چین ، پکن را ترک کردند.  عکس / استخر AFP (عکس از Greg Baker / Paul / AFP) (عکس از Gregg Baker / Paul / AFP از طریق Getty Images)

سپس جو بایدن ، رئیس کمیته روابط خارجی سنا ، از دیوار بزرگ چین در 10 آگوست 2001 بازدید کرد (گرگ بیکر / استخر / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

نیویورک تایمز گزارش داد که بایدن هنگامی که خواستار پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 بود ، رئیس کمیته روابط خارجی سنا بود. او از ظهور یک چین مرفه و یکپارچه استقبال می کند. “

بیشتر بخوانید:  ترامپ قول داد قاضی جدید دیوان عالی کشور را "بدون تأخیر" معرفی کند

ترامپ این تصمیم را “به عنوان یکی از بزرگترین فاجعه های ژئوپلیتیک و اقتصادی در تاریخ جهان” در کنفرانس مطبوعاتی اوایل سال جاری توصیف کرد. وی از بایدن به دلیل نقش او در این تصمیم انتقاد کرد و گفت که “تمام فعالیت حرفه ای وی هدیه ای به حزب کمونیست چین بوده است.”

تماشا کردن:

https://www.youtube.com/watch؟v=Nv7yVCwv6NU

شایان ذکر است که ادغام چین در اقتصاد جهانی منجر به آزادسازی یا دموکراتیک سازی آنگونه که انتظار می رفت نبود. نیویورک تایمز گزارش داد که شرکت های دولتی صنایع استراتژیک را کنترل می کنند ، انتقال فناوری و سرقت مالکیت معنوی ادامه دارد و حزب کمونیست چین نقش خود را در حاکمیت داخلی و بین المللی تقویت می کند.

بیشتر بخوانید:  این متون نشان می دهد که رئیس سابق مجلس قانونگذار را به تصویب طرح نجات هل داده است

چین به طور موثری این نظریه را که ضروری است نهادهای لیبرال دموکراتیک برای رشد اقتصادی رد می کنند. برخی از کارشناسان معتقدند که این “مدل چینی” در میان سو susp ظن ها در مورد نئولیبرالیسم غربی می تواند به کشورهای دیگر صادر شود. (مرتبط: اتحاد در حال ظهور بین چین ، ایران و پاکستان قاطعانه علیه ایالات متحده است)

مطالعه سال 2018 موسسه سیاست های اقتصادی به این نتیجه رسید که ورود چین به سازمان تجارت جهانی نزدیک به 3.4 میلیون شغل برای ایالات متحده هزینه کرد و کسری تجاری بین دو کشور را افزایش داد. اقیانوس اطلس گزارش داد که مشاور تجاری کاخ سفید پیتر ناوارو استدلال کرد که این تصمیم به تخلیه پایگاه تولیدی ایالات متحده کمک کرده است.

جیک تابر ، مجری برنامه CNN ، روز پنجشنبه در جریان مصاحبه ای از بایدن پرسید که آیا وی در هنگام پذیرش این کشور در سازمان تجارت جهانی “ساده لوحانه نسبت به چین” است؟ بایدن قبل از اینكه بخواهد چین رشد كند و جنگ نكرد ، پاسخ داد: “نه”. (مرتبط: “چین مالک ماست”: ریک برمن در مورد اینکه چگونه چین صنایع آمریکایی را مجبور به “خودسانسوری” می کند)

در حالی که چین در حال توسعه به عنوان یک قدرت اقتصادی و نظامی بود که قادر به به چالش کشیدن ایالات متحده در زمان دولت اوباما بود ، بایدن در سرمقاله 2011 نیویورک تایمز نوشت که آمریکایی ها نیازی به نگرانی در مورد ظهور چین ندارند. سرمقاله تحت عنوان “ظهور چین نابودی ما نیست” ، استدلال کرد که “یک چین موفق می تواند کشور ما را رونق ببخشد ، نه کمتر.”

هیل گزارش می دهد که مبارزات انتخاباتی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 درگیر تناقضات است زیرا او سعی می کند خود را فردی که با چین سرسخت خواهد بود و همچنین کسی که در دهه های گذشته در روابط آمریکا و چین نقش مهمی داشته است نشان دهد.

بایدن شی جین پینگ رئیس جمهور چین را یک “اراذل و اوباش” خواند و گفت که چین “باید در طول مناظره اولیه دموکرات ها در ماه فوریه” به قوانین پیروی کند. طرح “خرید محصولات آمریکایی” وی موضع سختی در قبال چین گرفته و خواستار بازگرداندن مشاغل تولیدی و محافظت از زنجیره های تأمین محلی است.

اما بایدن اعتراف کرد که وی به رئیس جمهور پیشین باراک اوباما گفته است که چین در مبارزات انتخاباتی اکتبر 2019 در آیووا مشکلی ندارد. ما در مورد چین صحبت کردیم. شما گفتید که چین مشکل ما نیست. وی گفت اگر ما سرمایه گذاری کنیم و به ما یادآوری کنیم که نیستیم چین مشکل ما نیست. “

تماشا کردن:

https://www.youtube.com/watch؟v=Neatn5Sp8Hw

ترامپ بارها گفته است: “چین به ما می خندد” و در طی ملاقات کاخ سفید در سال 2017 ، وی خواستار ریشه کن کردن “جهانی سازی” بود که بر ظهور چین و پس از آن سقوط صنعت آمریکا نظارت می کرد. (مرتبط: دیزنی قابل توجه سکوت شرکت را درمورد “وحشیانه توهین آمیز” چین خواستار پاسخ می شود)

این “جهانی سازی” در نهادها و شرکت های سیاسی برای دهه ها از ادغام اقتصادی چین پشتیبانی کرده است. نتیجه این روند را می توان از این طریق مشاهده كرد كه شركتهای آمریكایی ، صنعت سرگرمی ، دانشگاهها و سایر م institutionsسسات در حالی كه “تبلیغات ضد آمریكایی” را در داخل كشور انجام می دهند ، زانوی خود را بر روی چین خم كرده اند.

بایدن می گوید در مورد چین سخت خواهد گرفت ، اما او یکی از “جهانی سازی” هایی بود که به چین اجازه داد در وهله اول به یک قدرت بزرگ تبدیل شود.منبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

ترامپ خواستار تحقیق با ایلان عمر به دلیل اتهامات تقلب در رای گیری در پروژه وریتاس است

روز دوشنبه ، رئیس جمهور ترامپ خواستار تحقیق با نماینده ایلان عمر ، از جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *