Breaking News
Home / جدید ترین های دنیا / الشباب تهدید می کند ارتش آمریکا را به جنگی بی پایان در سومالی فرو خواهد برد

الشباب تهدید می کند ارتش آمریکا را به جنگی بی پایان در سومالی فرو خواهد برد


قرار بود جنگ پنتاگون علیه تروریسم در سومالی تا پایان سال آینده آغاز شود ، اما تعداد حملات هوایی آمریکا علیه اهداف الشباب در حال افزایش است و به نظر می رسد طرح خروج دولت ترامپ متوقف شده است.

درگیری بسیار طولانی است زیرا رئیس جمهور ترامپ در تلاش است تا “جنگهای بی پایان” را متوقف کند ، زیرا مداخلات نظامی ایالات متحده در چهار سال گذشته به طور مداوم افزایش یافته است.

همچنین رهبران پنتاگون را بین دو گزینه فزاینده ناخوشایند قرار داد و باتلاقی بالقوه در شاخ آفریقا ایجاد کرد. عملاً هیچ اراده سیاسی برای متعهد ساختن نیروهای زمینی ایالات متحده به یک جنگ طولانی وجود ندارد ، که احتمالاً برای شکست قاطعانه یک وابسته قدرتمند القاعده که 25٪ از خاک سومالی را کنترل می کند و توانایی انجام حملات بزرگ تروریستی را دارد ، ضروری است.

اما کارشناسان هشدار می دهند که عقب نشینی کامل آمریکا می تواند منجر به یک فاجعه و خلا قدرت شود که احتمالاً توسط گروهی از بازیگران بد پر شود.

دولت فدرال در موگادیشو حتی طبق استانداردهای منطقه ای ضعیف باقی مانده است و نه نیروهای دولت سومالی و نه نیروهای اتحادیه آفریقا که در این کشور گشت می زنند نمی توانند به تنهایی با الشباب برخورد کنند.

این هفته یادآور دیگری از میزان کشنده بودن این گروه تروریستی بود. امروز ، دوشنبه ، شبه نظامیان الشباب سعی کردند یک بمب خودرو را در یک ایست بازرسی در نزدیکی جانا کبدالی ، سومالی منفجر کنند که منجر به کشته شدن دو سرباز سومالیایی و زخمی شدن یک سرباز آمریکایی شد. و مقامات ارتش آمریكا گفتند كه این گروه از حمله بمب خمپاره ای نیز پشتیبانی می كند.

بیشتر بخوانید:  رهبران اروپای مرکزی درباره بلاروس و مبارزه با COVID-19 بحث می کنند

در پس زمینه چنین حملاتی ، به نظر می رسد که جنگ هوایی در حال انجام ایالات متحده همه مواردی است که مانع از تسخیر یک کشور شکننده توسط ارتش تروریست می شود.

بیل روجو ، یکی از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی های واشنگتن که جنگ آمریکا در سومالی را دنبال می کرد ، گفت: “سومالی دارد افغانستان را به عنوان اولین قدرت جهانی جلوه می دهد.” مردان جوان هنوز هم می توانند حملات بزرگ را در پایتخت انجام دهند [of Mogadishu]. از بین نخواهد رفت و نیروهای سومالی به تنهایی قادر به اداره این مسئله نخواهند بود.

وی گفت: اقدامات ایالات متحده در سومالی اساساً باعث مهار این مسئله می شود. “جوانان شکست نخواهند خورد … ما فقط می توانیم در حاشیه اینجا تفاوت ایجاد کنیم.”

جنگ هوایی پنتاگون در سومالی علی رغم محدودیت ها ، همچنان شتاب می گیرد. طبق آمار ارائه شده توسط فرماندهی آفریقای ایالات متحده یا AFRICOM ، نیروهای آمریکایی تاکنون در سال جاری حداقل 46 حمله علیه اهداف الشباب را انجام داده اند.

سال گذشته حداقل 51 حمله هوایی انجام داد. این ارقام شامل تحرکات اضافی ایالات متحده با هدف قرار دادن شبه نظامیان دولت اسلامی در این کشور نیست.

بیشتر بخوانید:  مقامات فدرال می گویند واکسن کرونا ویروس ایمن خواهد بود یا "انتقال نخواهد یافت"

در صورت ادامه روند ، ایالات متحده رکورد دیگری را در تعداد حملات هوایی علیه الشباب در یک سال تقویمی ثبت خواهد کرد. ایالات متحده هر ساله در دوره ریاست جمهوری ترامپ چنین رکوردی را ثبت می کند.

این مسیر قرار بود از سال آینده شروع به چرخش کند. رهبران AFRICOM آمریكا قبلاً گفتند كه ایالات متحده و مأموریت اتحادیه آفریقا در سومالی قصد دارند سال آینده تحویل كارزار نظامی به نیروهای سومالی را آغاز كنند.

اما بررسی دقیق بازرس کل دفاع آمریکا از فعالیت های نظامی ایالات متحده در آفریقا در اول سپتامبر تنها “پیشرفت محدود” در مبارزه با الشباب را اعلام کرد و جنگ را در بهترین حالت بن بست طبقه بندی کرد.

گزارش بازرس کل اظهار داشت که این گروه تروریستی در سه ماهه دوم سال 608 حمله انجام داده است ، در حالی که در سه ماهه دوم از ژانویه تا مارس 568 حمله انجام شده است. هوای نامناسب و کمبود منابع باعث شده تعداد حملات هوایی ایالات متحده در سه ماهه دوم سال تنها هفت مورد باشد که تقریباً 80٪ نسبت به سه ماه قبل کاهش داشته است.

بازرسان دریافتند که “در طی این سه ماهه ، الشباب از تاکتیکهای مختلف و پیچیده ای در حملات خود استفاده کرد ، از جمله تاکتیک هایی به سبک شورشیان ، کمین ها ، آزار و اذیت ها ، حملات ضربتی و بمب های دست ساز”. “USAFRICOM گزارش داد كه الشباب همچنان در موگادیشو فعال است و چندین قتل هدفمند در پایتخت و چندین خمپاره به مجموعه فرودگاه بین المللی موگادیشو انجام داد.”

بیشتر بخوانید:  جو بایدن می گوید در صورت انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور کاهش عمیق هزینه های دفاعی بعید است

مقامات آمریکایی پس از تحت فشار قرار دادن این هفته در مورد اینکه آیا این طرح هنوز ادامه دارد ، فقط گفته اند که جدول زمانی توسط رهبران سومالی دیکته شده است. آنها تاریخ مشخصی برای پایان دادن به مداخله ایالات متحده ارائه نکردند.

كلی كاهالان ، سخنگوی AFRICOM به واشنگتن تایمز گفت: “پیشرفت تدریجی اتفاق می افتد. تلاش ها و حمایت های ما آرزوهای جوانان را برای افزایش خشونت و صادرات آن به طور گسترده مختل كرده و سرکوب كرده است.” “جدول زمانی در دست شرکای سومالیایی ما و برنامه انتقال آنها به رهبری سومالی بود و خواهد بود.”

علاوه بر حملات هوایی ، تلاش های ایالات متحده در سومالی شامل آموزش و تجهیز تیپ پیاده نظام پیشرفته دانب ارتش ملی سومالی است.

“مقاومت در برابر طوفان”

مقامات پنتاگون تأكید كردند كه در حالی كه مبارزات آمریكا در مهار گسترش الشعباب و از بین بردن برخی از رهبران ارشد این گروه مثر بود ، اما هیچ راه حل نظامی محض برای كشوری كه تحت محاصره دهه ها بی ثباتی سیاسی ، آشفتگی اقتصادی و خشونت باشد ، وجود ندارد.

این زمینه شرایط مطلوبی را برای الشباب ایجاد کرد تا به یکی از م effectiveثرترین و مقاوم ترین شورشیان تروریستی در جهان تبدیل شود. با وجود بمباران های مکرر آمریکا ، تخمین زده می شود که الشباب تا حدود 9000 جنگجو در صفوف خود دارد. از این جنگنده ها برای شرکت در نبردهای زمینی سنتی علیه نیروهای سومالی و اتحادیه آفریقا و انجام حملات تروریستی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:  اختصاصی: مایک پنس می گوید مسئولیت مالی باید تا بعد از ویروس کرونا ادامه داشته باشد

حادثه روز دوشنبه آخرین حمله از مجموعه حملات علیه پرسنل آمریکایی و نیروهای فدرال سومالی بود.

در ماه ژانویه ، هنگام حمله شبه نظامیان الشباب به یک پایگاه نظامی در آن سوی مرز سومالی در کنیا ، یک سرباز آمریکایی و دو پیمانکار کشته شدند. ماه گذشته ، این گروه حمله ای بمبی با اتومبیل به پایگاه نظامی در موگادیشو انجام داد و دست کم هفت نفر را کشت.

گفته می شود که سربازان ارتش ملی سومالی در این پایگاه مستقر بودند و شواهد بیشتری مبنی بر اینکه الشباب در جنگ جهانی همه جانبه از انگشت به پا با نیروهای دولتی نمی ترسید ، ارائه کرد. به نظر می رسد این گروه از این نظر که ایالات متحده سرانجام منصرف می شود و ترک می کند ، راضی است که استراتژی خود را دنبال کند.

آقای روجیو گفت: “الشباب از ابتدای تأسیس خود ثابت کرده است که دارای پایگاه استخدام کافی و منابع کافی برای تحمل طوفان است.” “اگر ایالات متحده شروع به عقب نشینی و حرکت به سمت نیروهای سومالی کند … الشباب هنوز در آنجا خواهد بود.”

برنامه انتقال برای سال آینده حداقل تا حدی به توانایی دولت سومالی در برگزاری انتخابات و نشان دادن برخی از ظواهر کنترل امور نظامی و غیرنظامی این کشور مربوط می شد. با این حال ، انتخابات سومالی از نوامبر امسال به تعویق افتاده است و انتظار نمی رود تا ماه آگوست پایان یابد.

بیشتر بخوانید:  کلیسای جامعه گریس دستور داد که عبادت در محیط داخلی توسط یک قاضی لس آنجلس متوقف شود

حلیمه اسماعیل ، رئیس کمیسیون انتخابات کشور ، در ماه ژوئن گفت که “چالش های فنی و امنیتی قابل توجه” باعث تاخیر شده است.

در میان آن هرج و مرج سیاسی و با یک کارزار نظامی که تاریخ مشخصی برای پایان آن وجود ندارد ، برخی از متخصصان معتقدند که ایالات متحده باید روش خود را در این کشور کاملاً تجدید کند. آنها استدلال می كنند كه واشنگتن باید یك صفحه از دستورالعمل خود در افغانستان وام گرفته و شروع به تسهیل گفتگوها بین دو طرف کند – علی رغم چقدر نفرت از برخورد دیپلماتیک با الشباب به نظر می رسد.

راه آشتی از طریق مذاکره است. بنابراین ، نه تشدید حملات هوایی به تنهایی و نه جدا شدن نظامی از سومالی – همانطور كه ​​برخی از منتقدان سیاست فعلی آمریكا از آن دفاع می كنند – بهترین راه برای پیشرفت نیستند. ” ، در مقاله اخیر War on the Rocks.

در عوض ، اولویت واشنگتن باید سرمایه گذاری بیشتر در زمینه قدرت دیپلماتیک برای تأمین دو شهرک متقابل و مذاکره شده باشد: یکی برای متحد کردن دولت های فدرال و منطقه ای شکسته در سومالی ، و در زمان بعدی ، معامله دوم برای پایان دادن به جنگ داخلی با الشباب.

مشترک شدن در خبرنامه روزانه مامنبع: جهان لینک

About adminpbn

Check Also

تد کروز: برای طرح دعوی در مورد مسائل انتخابات ، ما به یک SCOTUS کامل نیاز داریم

سناتور تد کروز از تگزاس روز یکشنبه گفت که سنا باید تعیین جایگزینی برای روت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *